PROCEDURY PRZYPROWADZANIA DZIECI DO PRZEDSZKOLA I ŻŁOBKA „SKRZACIK”
- Dzieci należy przyprowadzać do placówki do godziny 9.00
- Potrzebę późniejszego przyprowadzenia dziecka do placówki należy zgłosić nauczycielce w grupie dzień wcześniej lub telefonicznie w tym samym dniu, ale nie później niż do godziny 9.00.
- Rodzice lub opiekunowie przyprowadzając dziecko do placówki mają obowiązek przekazać je pod opiekę nauczycielki. Niedopuszczalne jest pozostawienie dziecka samego pod placówką, tak, aby „samo weszło”.
- Za dzieci pozostawione bez opieki na terenie placówki, nie przekazane pod opiekę nauczycielce, placówka nie odpowiada.
- Dziecko przyprowadzane do placówki musi być zdrowe. Po przebytej chorobie wymagane jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające , że dziecko jest zdrowe.O każdym przypadku choroby zakaźnej należy niezwłocznie powiadomić dyrekcję placowki.
- W trosce o zdrowie innych dzieci, w wypadku podejrzeń nauczycielki o chorobie dziecka (gorączka, kaszel, katar, wysypka lub inne ) nauczycielka ma prawo odmowy przyjęcia dziecka do placówki lub zażądania okazania aktualnego zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka.
- W przedszkolu i żłobku nie podajemy dzieciom żadnych leków !
PROCEDURA ODBIORU DZIECKA Z PRZEDSZKOLA I ŻŁOBKA „SKRZACIK”
- Dzieci są odbierane z placówki przez swoich rodziców lub prawnych opiekunów
- Fakt odbierania dziecka z placówki, szczególnie gdy odbywa się to z ogrodu przedszkolnego, rodzice powinni zwyczajowo zaakcentować, tak aby nauczyciel odpowiedzialny za dziecko wiedział, że zostało ono odebrane.
- Rodzice lub prawni opiekunowie mogą upoważnić do odbioru dziecka z placówki inne osoby pełnoletnie.
- Osoba niepełnoletnia nie może odbierać dziecka z placówki.
- Rodzice lub prawni opiekunowie podpisując upoważnienie dla innej osoby biorą pełną odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo dziecka w czasie powrotu do domu z upoważnioną osobą.
- W przypadkach konieczności odebrania dziecka przez osobę nieletnią rodzice wyrażają na piśmie zgodę opatrzoną stwierdzeniem, iż ponoszą pełną i całkowitą odpowiedzialność za zdrowie i życie nieletnich podczas powrotu do domu.
- Upoważnienia dokonuje się pisemnie na odpowiednim druku i musi być ono podpisane przez obydwoje rodziców.
- Upoważnienie ważne jest na jeden rok szkolny.
- Upoważnienia przechowuje nauczyciel w dokumentacji grupy, natomiast w pokoju nauczycielskim znajduje się aktualna lista osób upoważnionych do odbioru dzieci z każdej grupy. Listy powinny być aktualizowane przez nauczycielki grup na bieżąco.
- Na telefoniczną prośbę rodzica osobie bez pisemnego upoważnienia dziecko nie może być wydane.
- W razie jednorazowej sytuacji zmuszającej rodziców do odebrania dziecka przez inną osobę niż wskazana w upoważnieniu, rodzic powinien zgłosić ten fakt rano nauczycielce w grupie wraz z pisemnym upoważnieniem dla tej osoby do odbioru w danym dniu.
- Na prośbę nauczyciela osoba odbierająca dziecko z placówki powinna okazać potwierdzający jej tożsamość dokument ze zdjęciem.
- Osoba odbierająca dziecko nie może być pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
- Rodzice lub prawni opiekunowie mają obowiązek odebrania dziecka z placówki a najpóźniej do określonego czasu funkcjonowania placówki.
- W przypadku nieodebrania dziecka z placówki w godzinach funkcjonowania placówki lub w razie zaistnienia okoliczności wymienionych w pkt. 13 nauczyciel odpowiedzialny za dziecko zobowiązany jest do zorganizowania odbioru dziecka przez inną upoważnioną osobę: kontakt telefoniczny z rodzicami; kontakt telefoniczny z inną upoważnioną osobą; przekazanie informacji na policję.
- Do czasu odebrania dziecka przez rodziców, inną upoważnioną osobę lub policję nauczyciel nie może wyjść z dzieckiem poza teren placówki, ani pozostawić dziecka pod opieką innej nieupoważnionej osoby.
- W przypadku zaistnienia okoliczności wymienionych w pkt. 13, gdy dziecko zostanie odebrane mimo sprzeciwu nauczyciela , nauczyciel składa zawiadomienie na policję.
- Regulamin Żłobka SKRZACIK
- 1
Żłobek funkcjonuje cały rok od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30 do 17.00
- 2
Żłobek przyjmuje dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia.
- 3
Organizację pracy w ciągu dnia określa plan dnia opracowany przez organ prowadzący żłobek , w porozumieniu z nauczycielami/ opiekunami. Plan jest podany do wiadomości rodziców na tablicy informacyjnej , określa godziny zajęć .
- 4
W żłobku mogą być organizowane zajęcia dodatkowe zaproponowane przez rodziców/ prawnych opiekunów dodatkowo opłacane przez rodziców , propozycje zgłaszają rodzice do nauczyciela opiekuna lub organu prowadzącego .
- 5
Zasady pracy obowiązujące w żłobku sprzyjają pozytywnym relacjom nauczyciel rodzic.
- Wszelkie informacje uwagi prośby związane z pielęgnacją i opieką dziecka kieruje do organu prowadzącego lub wychowawców grupy przed zajęciami lub po zajęciach przy odbiorze dziecka.
- Dłuższe rozmowy dotyczące wszelkich aspektów pracy z dzieckiem mogą odbywać się wyłącznie wtedy gdy nie koliduje to z prowadzonymi zajęciami i nie ogranicza możliwości sprawowania opieki nad dziećmi.
- Uwagi na temat pracy personelu należy zgłaszać organowi prowadzącemu wyłącznie na zasadach określonych na tablicy informacyjnej
- Rozmowa z rodzicami nie może odbywać się w obecności dzieci.
- Wszelka dokumentacje na temat stanu zdrowia dziecka rodzic zobowiązany jest nie później niż do pięciu dni przed przyjęciem dziecka do żłobka.
Odpłatność za żłobek
- 6
- Koszty działalności żłobka pokrywane są z:
- Z opłat rodziców dzieci uczęszczających do żłobka ;
- Z wpisowego wpłacanego w momencie zapisu dziecka do żłobka, na każdy rok oddzielnie , nie podlegającego zwrotowi w przypadku rezygnacji przez rodziców z przyczyn leżących po stronie rodziców;
- W razie nieplanowanej nieobecności dziecka w żłobku rodzic jest zobowiązany powiadomić nauczyciela/opiekuna do godz.9.00 danego dnia;
- W przypadku zgłoszonej uprzednio nieobecności dziecka powyżej 1‑go miesiąca czesne może być zmniejszone o 50% czesnego podstawowego zadeklarowanego w umowie.
Nauczyciele Żłobka
- 7
Do obowiązków nauczycieli/opiekunów należy w szczególności:
- Otoczenie opieką dzieci od chwili jego przyjęcia do żłobka;
- Odpowiedzialność za życie, bezpieczeństwo i zdrowie powierzonych opiece dzieci w czasie zajęć organizowanych przez żłobek;
- Dbanie o kształtowanie u dzieci postaw moralnych;
- Dbanie o higienę i czystość dzieci
- Tworzenie warsztatu pracy dydaktycznej, wykorzystanie pomocy dydaktycznych, dbałość o sprzęt należący do żłobka ;
- Wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka, jak również jego zdolności i zainteresowania;
- Rozpoznawanie potrzeb i możliwości dziecka;
- Organizowanie i prowadzenie zebrań z rodzicami oraz indywidualnych spotkań z rodzicami dzieci;
- Aktywny udział w życiu żłobka, udział w uroczystościach i imprezach organizowanych w żłobku ;
- Kierowanie się w swoim działaniu dobrem dziecka, poszanowanie jego godności osobistej;
- Przestrzeganie tajemnicy służbowej;
- Przestrzeganie zasad współżycia społecznego i dbanie o właściwe relacje pracownicze.
- 8
Nauczyciel/opiekun realizuje zadania, o których mowa w § 8 poprzez:
- Tworzenie warunków sprzyjających i zapewniających dzieciom prawidłowy rozwój fizyczny, psychiczny i intelektualny oraz zapewniające dzieciom poczucia bezpieczeństwa;
- Ułatwianie adaptacji w środowisku rówieśniczym i nowych warunkach, a także pomoc w rozwiązywaniu konfliktów z innymi dziećmi;
- Wdrażanie dzieci do współpracy trzymając się planu dnia
- Nakłanianie dzieci do pokonywania trudności, wysiłku, cierpliwości i odporności na niepowodzenia;
- Wdrażanie dzieci do społecznego działania oraz kształtowanie właściwych postaw moralnych, poprawnych relacji z innymi dziećmi
- Stwarzanie sytuacji problemowych dających dziecku możliwość wykazania się zdolnościami poznawczymi, opiekuńczymi, artystycznymi, manualnymi, muzycznymi i innymi;
- Uświadomienie dzieciom znaczenia zdrowia, higieny osobistej oraz wdrażanie ich do samodzielnego przestrzegania zasad higieny osobistej;
- Dbanie o bezpieczeństwo na terenie żłobka, jak i w ogrodzie
- Udzielane rad, pomocy rodzicom/prawnym opiekunom;
- Przestrzeganie zasad i przepisów panujących w żłobku, a w szczególności dotyczących odbierania dzieci ze żłobka, postępowania w nagłych wypadkach.
- 9
Zadania nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa dzieci.
- Nauczyciel jest odpowiedzialny za życie zdrowie i bezpieczeństwo powierzonych jego i opiece dzieci. Nauczyciel zobowiązany jest do:
1 Ciągłej obecności przy dzieciach. Nauczyciel/opiekun może opuścić miejsce pracy wówczas gdy przekaże grupę drugiemu nauczycielowi lub osobie do pomocy.
1.2 Przestrzegać i stosować przepisy i zarządzenia odnośnie bhp i p/poż.
1.3 Nauczyciel/opiekun ma obowiązek wejść do sali jako pierwszy by sprawdzić czy warunki do pracy z dziećmi nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci i nauczyciela. Jeżeli w znajdują się jakieś usterki lub występują zagrożenia nauczyciel zobowiązany jest zgłosić to organowi prowadzącemu.
1.4 Dbać o czystość ład i porządek w czasie trwania zajęć i po ich zakończeniu.
1.5 Uszkodzone zabawki i pomoce dydaktyczne usuwać z sali.
1.6 Udzielić pierwszej pomocy dziecku w przypadku potrzeby lub wypadku.
1.7 W przypadku zauważenia niepokojących objawów chorobowych nauczyciel/opiekun zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić rodziców
1.8 Do przestrzegania ustalonych godzin rozpoczynania i kończenia zajęć.
1.9 Obserwować , kontrolować i korygować właściwą postawę dzieci w czasie zajęć.
Wychowankowie żłobka
- 10
- Dzieci mają prawo do:
1 Podmiotowego i życzliwego traktowania w procesie opiekuńczo wychowawczo- dydaktycznym.
1.2 Poszanowania godności osobistej.
1.3 Ochrony przed wszelkim formami przemocy fizycznej bądź psychicznej.
1.4 Do uczestnictwa we właściwie zorganizowanym procesie opiekuńczo wychowawczo dydaktycznym. - W trosce o bezpieczeństwo własne i kolegów dziecko w żłobku ma obowiązek:
1 Szanować kolegów i wytwory ich pracy.
2.2 Nie oddalać się od grupy bez wiedzy nauczyciela.
2.3 Szanować sprzęt i zabawki znajdujący się w żłobku.
2.4 Dbać o estetykę i czystość pomieszczeń w których przebywa.
2.5 Przestrzegać ustalonych zasad, zwłaszcza dotyczących bezpieczeństwa.
2.6 Sygnalizować potrzeby fizjologiczne i złe samopoczucie.
2.7 Słuchać i reagować na polecenie nauczyciela. - 11
- W żłobku niedopuszczalne jest stosowanie wobec dzieci przemocy psychicznej i fizycznej.
- 12
- Wychowankowie żłobka są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków – wyboru ubezpieczalni dokonuje organ prowadzący.
Współpraca z rodzicem
- 13
Prawa i obowiązki rodziców.
- Rodzice maja prawo do:
1 Wyrażania opinii na temat pracy żłobka i przekazywania je organowi prowadzącemu.
1.2 Pozyskiwania rzetelnej informacji na temat swojego dziecka, jego zachowania i rozwoju
1.3 Udziału i organizowania wspólnych spotkań z okazji uroczystości żłobkowych, zajęć wychowawczo dydaktycznych itp.
1.4 Udziału w zajęciach otwartych organizowanych w żłobku. - Rodzice mają obowiązek :
1 Podpisywać umowę o świadczeniu usług.
2.2 Regularnie i terminowo uiszczać odpłatność za pobyt dziecka w żłobku , powiadomić dyrektora na piśmie o rezygnacji ze żłobka za dwutygodniowym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec miesiąca
2.3 Odbierać dzieci w godzinach funkcjonowania żłobka
2.4 Informować nauczyciela/ opiekuna o późniejszym przyprowadzaniu dziecka do żłobka
2.5 Znać i przestrzegać postanowienia statutu
2.6 Zgłaszać nauczycielowi/ opiekunowi niedyspozycje (fizyczne i psychiczne) dziecka i wszelkie niepokojące objawy w jego zachowaniu, mające wpływ na funkcjonowanie w grupie (choroby, ważne wydarzenia rodzinne, leki, obawy, emocje itd.)
2.7 Uczestniczyć w zebraniach organizowanych przez żłobek
2.8 Dostarczyć do żłobka informację potwierdzoną przez lekarza o stanie zdrowia dziecka po przebytej chorobie zakaźnej, pozwalające na pobyt dziecka w żłobku. - Rodzice i nauczyciele współpracują ze sobą w sprawach wychowania i opieki według zasad ujętych w żłobku.
- 14
Zasady bezpiecznego pobytu dziecka w żłobku
- Osoba przyprowadzająca dziecko do żłobka obowiązana jest rozebrać je w szatni i osobiście przekazać nauczycielowi/ opiekunowi.
1 Nauczyciel/opiekun nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców przed drzwiami, w szatni, przed zamkniętymi drzwiami wejściowymi, na placu zabaw lub posesji żłobka. - Do żłobka powinno przyprowadzać się dzieci zdrowe, nie powinno przyprowadzać się dzieci przeziębionych, zakatarzonych, wymiotujących i z objawami innych chorób.
2.1 W przypadku zaistnienia wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka nauczyciel ma prawo zażądać zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka pod rygorem odmowy przyjęcia go do żłobka przez czas trwania przeszkody dotyczącej przyjęcia dziecka do żłobka.
- W żłobku nie wolno podawać żadnych lekarstw, chyba że są to leki podtrzymujące funkcje życiowe. Rodzice/ prawni opiekunowie dziecka zobowiązani są wówczas do złożenia pisemnej prośby do Organu prowadzącego o wydanie zgody na podawanie leku. Po otrzymaniu zgody leki mogą zostać podane.
- Nauczyciel/opiekun grupy ma obowiązek poinformować rodzica/prawnego opiekuna o złym samopoczuciu dziecka wskazującym na początek choroby. Rodzice po otrzymaniu takiej informacji maja obowiązek niezwłocznie odebrać dziecko ze żłobka .
- Po odebraniu dziecka, rodzicom/opiekunom nie zezwala się na poruszanie się dziecka po terenie żłobka bez opieki.
- 15
Zasady odbierania dzieci ze żłobka .
- Dopuszcza się odbieranie dzieci przez inne osoby dorosłe, zdolne do podejmowania czynności prawnych, upoważnione na piśmie przez rodziców. Upoważnieni może być odwołane w każdej chwili, wystawia je co najmniej jeden rodzic/opiekun prawny dziecka na piśmie z własnoręcznym podpisem. Upoważnieni zawiera imię i nazwisko osoby upoważnionej, stopień pokrewieństwa, podpis upoważniającego.
- Osoba upoważniona w momencie odbioru powinna posiadać przy sobie dokument tożsamości i na żądanie nauczyciela go okazać. W sytuacjach budzących wątpliwości nauczycielka kontaktuje się z rodzicami.
- Rodzice przejmują odpowiedzialności prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z placówki przez upoważnioną przez nich osobę.
- Rodzice odbierają dzieci do godziny 16:00.
- W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane do godziny 16:00 rodzic zobowiązany jest powiadomić telefonicznie żłobek o spóźnieniu. W przypadku braku powiadomienia przez rodzica/prawnego opiekuna nauczycielka zobowiązań jest skontaktować się telefonicznie z rodzicami powiadomić o zaistniałym fakcie.
- Gdy nauczyciel nie może skontaktować się z rodzicem/prawnym opiekunem oczekuje z dzieckiem 30 minut do 16:30 po upływie tego czasu powiadamia najbliższy komisariat policji o niemożliwość skontaktowania się z rodzicami.
Postanowienia końcowe
- 16
- Żłobek prowadzi i przechowuje dokumentacje zgodnie z odrębnymi przepisami.
- Zasady gospodarki finansowej i materiałowej żłobka określają odrębne przepisy.
- Wszelkie sprawy sporne zaistniałe w placówce rozwiązywane są wewnątrz żłobka, z zachowaniem drogi służbowej rodzic/prawny opiekun/ wychowawca-Organ prowadzący.
- 17
Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.09.2017 r.
Regulamin zatwierdzony przez organ prowadzący: Angelika Dąbek ‑mgr specjalista położna, mgr pedagog